بیمه زلزله یکی از پوشش های بیمه آتش سوزی می باشد. به این معنا که بیمه ای به نام بیمه زلزله وجود ندارد. این نوع بیمه یک پوشش اضافی در بیمه آتش سوزی است. هنگامی که برای خانه خود بیمه می خرید در واقع یک بیمه آتش سوزی خریداری کرده اید. این بیمه یا پوشش در مقابل خساراتی که به خانه، اثاثیه، ملک وارد شده است موظف به تقبل خسارت است ولی شامل خسارت جانی نمی شود. برای مثال افرادی که دارای ملک نیستند و مستاجر هستند می توانند وسایل و اثاثیه خود را بیمه کنند. برای ادامه مطالب با سامانه نمایندگی همراه باشید.

بیمه زلزله چیست؟

 

بیمه زلزله چیست

 

بیمه زلزله درواقع بیمه نامه ای می باشد که برای جبران خسارت های مالی به سرمایه فرد که در اثر حوادثی مانند آتش سوزی و زلزله وارد شده است به او داده می شود. بیمه آتش سوزی یکی از کم هزینه ترین بیمه ها به شمار می آید یعنی شما با حداقل هزینه می توانید یک خانه 200 متری با 200 میلیون وسیله را به مدت یک سال بیمه کنید.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر از بیمه زلزله با شماره 02166470165 تماس بگیرید.

پوشش اضافی بیمه آتش سوزی

این نوع بیمه سری پوشش های اضافی را در برمی گیرد که فرد می تواند با پرداخت هزینه بیشتری آن ها را در بیمه خود قرار دهد و یا اضافه کند تا بیمه نامه کامل تری داشته باشد. در بیمه آتش سوزی دو عنوان اصلی و فرعی داریم که عبارتند از:

اصلی : صاعقه، آتش سوزی، انفجار که این نوع از پوشش اجباری است و حتما فرد باید آن ها را داشته باشد.

فرعی : سیل، زلزله، طوفان و تندباد، سرقت، ضایعات آب برف و باران، ریزش کوه و آتشفشان که اختیاری و فرد با توجه به نیاز خود می تواند آن ها را اضافه کند.

هزینه بیمه زلزله به چه صورت است؟

بسته به نوع ملک و وسایل تغییر نرخ ایجاد می شود:

 • نوع سازه: با توجه به این که سازه ملک مورد نظر از چه جنسی باشد نرخ بیمه نیز متغیر می شود.

1. آجری

2. فلزی

3.بتنی

4. گلی و سنتی

 

 •  منطقه جغرافیایی: بر اساس گسل‌هایی که در ایران وجود دارد نسبت به زلزله به 4 منطقه تقسیم می شود:

1.منطقه یک (حداقل خطر) : اصفهان، مرکزی، همدان

2.منطقه دو (خطر متوسط) : یزد، شهرکرد، ابهر، سوسنگرد

3.منطقه سه (خطر زیاد) : اهواز، مشهد، بوشهر، فریمان

4.منطقه چهار (حداکثر خطر) : تهران، قم، قزوین، کرمان، شیراز، زاهدان، زنجان، تبریز، ایلام، گرگان، رشت، خرم آباد، کیش

 

 • میزان ارزش و سرمایه محل: هرچقدر سرمایه ارزش بیشتری داشته باشد حق و هزینه بیمه نامه نیز بالا می رود. و همچنین ملک مورد نظر هرقد متراژ بالاتری داشته باشد، میزان خسارت وارده و هزینه آن نیز بالاتر می رود.
 • اندازه زیربنا: سطح زیربنای ملک یا ساختمان یکی از مهم ترین عامل ها در قیمت بیمه است.
 • هزینه ساخت دوباره هر متر مربع: هرچقدر هزینه ساخت هر متر مربع بیشتر باشد در صورت وقوع حادثه و یا زلزله خسارت بیشتری به شخص بیمه گزار وارد می گردد.
 • ریسک منطقه بیمه شده: مناطقی که از جمعیت بالایی برخوردارند و هم چنین ملک و ساختمان آن ها بافت قدیمی دارد در محاسبه بیمه نرخ بیشتری خواهند داشت.
 • ارزش اثاثیه خانه: در هنگام خرید بیمه نامه نیز می توانید اثاثیه خود را بیمه کنید. این مورد برای افرادی که مستاجر هستند نیز سودمند می باشد.

نحوه استعلام هزینه بیمه زلزله

1.روش سنتی : در این بخش شما می توانید به نماینده بیمه مراجعه کنید و نسبت به دریافت هزینه و شرایط اخذ بیمه زلزله اقدام کنید.

2.روش آنلاین : در این تنها با دسترسی به اینترنت می توانید وارد سامانه نمایندگی شوید و هزینه بیمه زلزله را پیدا کنید و تفاوت های بیمه های متفاوت را نیز با یکدیگر مقایسه کنید.

فرانشیز در بیمه زلزله

کلمه فرانشیز به معنای سهم بیمه گزار از خسارت وارده است. این سهم با حق بیمه متفاوت است. یعنی با بالارفتن فرانشیز حق بیمه پایی می آید. فرانشیز مربوط به اماکن مسکونی یک درصد و برای اماکن صنعتی پانزده درصد مبلغ خسارت می باشد.

مراحل خرید بیمه زلزله

 

خرید بیمه زلزله

 

در وهله اول استعلام بیمه آتش سوزی در شرکت های مختلف را بررسی کنید. شرکتی که مربوط به بیمه است فرم را تحلیل می کند و بعد برای صدور بیمه نامه شما اقدام می کند. در صورت لزوم برای بازدید از مکان چه صنعتی و غیرصنعتی، اعزام کارشناس صورت می گیرد. در بعضی موارد نیاز به بررسی کارشناس نیست :

 •   هزینه ساخت بنا طبق مترمربع بیشتر از یک و نیم میلیون تومان
 •   بها و ارزش اثاثیه خانه کمتر از ۷۰ درصد ارزش بنا

شرکت های ارائه دهنده بیمه زلزله

 • بیمه ایران
 • بیمه آتش سوزی پارسیان
 • بیمه آتش سوزی سامان
 • بیمه آتش سوزی آسیا
 • بیمه آتش سوزی نوین
 • بیمه آتش سوزی دانا
 • بیمه آتش سوزی سینا
 • بیمه آتش سوزی ملت
 • بیمه آتش سوزی البرز
 • بیمه آتش سوزی پاسارگاد
 • بیمه آتش سوزی کارآفرین

در صورت وقوع زلزله آیا بیمه هزینه خسارت را برعهده می گیرد؟

برخی از مردم تصور دارند که بر اثر زلزله و خرابی به بار آمده شرکت های بیمه هیچ مسئولیتی را در قبال پرداخت برعهده نمی گیرند با این حال تمامی شرکت ها بر اساس محاسبات دقیق و بیمه اتکایی و سرمایه خود ریسک های مقبول را نزد خود حفظ می‌کند و مازاد آن را طبق قراردادهای اتکایی به شرکت های بیمه خارجی و داخلی می‌سپارند و مسلما قسمتی از حق بیمه ای که از بیمه گزار دریافت شده را به شرکت های خارجی پرداخت می کنند و در زمان خسارت نیز هم شرکت بیمه اتکایی خارجی با توجه به سهمی که از ریسک مورد نظر پذیرفته است خسارت را پرداخت خواهد کرد  و به عبارت دیگر شرکت بیمه اتکایی  در سود و زیان بیمه نامه شریک می‌شود . پس با این روند کار هیچوقت شرکت های بیمه در صورت وقوع زلزله منحل نمی شوند و می توانند با تحویل گرفتن سهم خسارت شرکت های بیمه خارجی خسارت های وارده را بطور کامل جبران کنند .

مدت اعتبار بیمه زلزله

معمولا بیمه نامه ها دارای اعتبار یک ساله هستند که در سامانه نمایندگی صادر می شوند. بر اساس شرایطی بین بیمه گزار و بیمه گر تفاوت‌هایی است که بین دو طرف برقرار می شود. سامانه نمایندگی بهترین صادر کننده بیمه نامه برای افراد است.

آیا خرید بیمه زلزله الزامی است؟

 

خرید بیمه زلزله

 

1.داشتن بیمه زلزله یک راه حل برای جبران خسارات مالی وارده ناشی از زلزله است که باعث امنیت و پیشگیری از خطرات می شود.

2.یکی از راه کارهایی که بیمه زلزله در پیش گرفته است جمع آوری حق بیمه‌ها بصورت کم است که باعث می شود اشتغال و سرمایه گذاری های بسیاری در اختیار اقتصاد ملی قرار گیرند.

3.با داشتن بیمه زلزله بستری برای کم کردن خطرات و کاهش آسیب به اقتصاد ملی فراهم می شود.

حرف آخر

بیمه زلزله که زیرمجموعه ای از بیمه آتش سوزی می باشد یکی از بهترین راه کارهایی است که افراد برای داشتن خیال آسوده می توانند آن را خریداری کنند. داشتن این بیمه نامه اموال شما را در قبال تمامی حوادث اعم از زلزله پوشش می دهد. سامانه نمایندگی در حفظ امنیت اموال شما می کوشد تا همیشه بهترین ها را ارائه کند.