تمامی افراد با هر سطح از درآمد و طبقه اجتماعی که دارند معمولا اموال و داریی‌هایی نیز دارند که گاهی اوقات برای تضمین آینده نیاز می‌باشد اموال خود را بیمه کنند. در واقع بیمه تضمین و دور‌اندیشی برای حفظ اموال برای آینده می‌باشد. بیمه اقسام مختلفی را شامل می‌شود که ما در این مطلب قصد داریم فقط درباره بیمه اموال، بیمه سرقت منزل و خسارت‌های تحت پوشش آن را شرح دهیم.

جهت مشاوره برای انواع بیمه همچون بیمه سرقت با شماره‌های 02166470165 و 09121340008 تماس بگیرید.

بیمه اموال چیست؟

بیمه اموال چیست؟

یکی از شاخه‌های اصلی بیمه خسارت، بیمه اموال می‌باشد بیمه اموال بسیار مهم است و تمام اموال و داشته‌های اشخاص را بیمه می‌کند. بیمه اموال انواع مختلفی دارد از جمله بیمه باربری، بیمه هواپیما، بیمه آتش سوزی و بیمه مهندسی.

سرقت چیست؟

زمانی که یک شخص بدون اطلاع  و رضایت شخصی دیگر، اموال را بگیرد دزدی یا سرقت محسوب می‌شود. همواره از قدیم تا اکنون سرقت از دیگران وجود داشته در صورتی که برای مجرمین معمولا جرایم سنگینی در‌نظر می‌گیرند.

بیمه سرقت چیست؟

بیمه سرقت، بیمه‌ایی است که وظیفه آن جبران خسارت وارد شده ناشی از آسیب، دزدی و یا گم‌شدن اموال بیمه شده می‌باشد. معمولا بیمه‌های سرقت با بیمه دیگری ترکیب می‌شود که معمول‌ترین ترکیب بیمه سرقت با بیمه آتش سوزی می‌باشد.

خدمات و پوشش بیمه‌های سرقت به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

بیمه سرقت به سه دسته تقسیم می‌شود:

 1. بیمه سرقت از منزل
 2. بیمه مربوط به کارخانه‌ها و مغازه‌ها
 3. بیمه سرقت از بانک

بیمه سرقت منزل چه کمکی به ما می‌کند؟

وقتی که ما منزل یا اموال خود را بیمه می‌کنیم در صورت خسارت یا دزدی خسارات وارد شده را بیمه پرداخت می‌کند. این پرداخت خسارات معمولا دارای شرایط می‌باشد. یکی از مهم‌ترین شرایط برای پرداخت خسارات این است که سارق برای سرقت به مانع برخورد کند و آن مانع را بشکند، مانند دزدی که برای وارد خانه شدن معمولا در‌ب‌های منزل را با تمام تجهیزات خود می‌شکند تا بتواند وارد منزل شود. در‌واقع بیمه سرقت با شکست حرز امکان‌پذیر است.

حادثه سرقت با شکست حرز مربوط به چه زمانی است؟

   زمانی که فرد سارق کلید تقلبی ساخته باشد.

   فرد سارق با وسیله کمکی نظیر نردبان وارد منزل شود.

   سارق افراد نزدیک منزل را برای وارد شدن به منزل تهدید کند یا بترساند.

   سارق از راه‌های پشت‌بام وارد منزل شود.

   سارق در تاریکی هوا وارد شود.

خسارت‌های تحت پوشش بیمه سرقت کدامند؟

 • تمام خسارت‌های وارد شده به اموال بیمه شده بر عهده بیمه می‌باشد حتی اگر خسارات وارد شده ناشی از حادثه یا دزدی‌ها باشد. اما معمولا خسارات وارد شده به وجوه نقدی تا حد معینی قابل بازگشت است.
 • معمولا تصادف خودروهایی که پول نقد حمل می‌کنند و بیمه هستند بر‌عهده بیمه می‌باشد. اگر سرقت از بانک با سلاح سرد و گرم صورت بگیرد در صورتی که بانک بیمه شده باشد بیمه این خسارت را پوشش می‌دهد. خسارات دزدی منازل با شکستن حرز نیز بر عهده بیمه می‌باشد.
 • در بیمه سرقت از منزل معمولا اشیا به سرقت رفته تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند البته بعد از اینکه بررسی‌های لازم انجام شد. اگر در زمان دزدی قسمتی از وسایل دچار خسارت یا آسیب شده باشند بیمه وظیفه پرداخت خسارت را بر‌عهده دارد.

چه مواردی خارج از پوشش بیمه سرقت منازل است؟

 • اگر بیمه شده همدستی با سارقین داشته باشد یا راه را برای سرقت باز گذاشته باشد.
 • خسارات شورش‌ها و جنگ‌های داخلی برعهده بیمه نمی‌باشد.
 • زمانی که ما برای جا‌به‌جایی وجه نقد هیچ محافظتی در نظر نگرفته باشیم.
 • اشتباهات دفتری و حسابداری مشمول بیمه نخواهند شد.
 • خسارات ناشی از مواد سرطان‌زا مانند رادیواکتیو.
 • اشیا عتیقه و تابلو های گران‌بها که ارزش آن‌ها مشخص نشده باشد.

بیمه سرقت مغازه چیست؟

بیمه سرقت مغازه مانند بیمه سرقت منزل با بیمه تکمیلی آتش سوزی همراه است. بیمه مغازه در صورت وارد شدن خسارت های ناشی از دزدی و یا حتی بلاهای طبیعی موظف به پرداخت است.

زمانی که دچار خسارت شدیم چه اقداماتی انجام دهیم؟

 • در ابتدا لازم است به آگاهی و کلانتری اطلاع دهیم.
 • خسارات وارد شده را تخمین بزنیم و به بیمه اطلاع دهیم.
 • زمان طلایی برای جبران خسارت 2 روز است، طی این مدت باید لیست اموال به سرقت رفته را تحویل بیمه دهیم.

توصیه سامانه نماینده به شما:

بیمه سرقت سامانه نماینده

معمولا سرپرست خانواده به امنیت منزل باید توجه بیشتری داشته باشد، کار‌هایی از قبیل دوربین ‌های مدار‌بسته، درب‌های ضد سرقت یا حتی استخدام نگهبان تا حدودی جلوی سرقت اموال را می‌گیرد اما زمانی که سرقت اتفاق افتاد باید راهی برای جبران خسارت وارد شده وجود داشته باشد. بیمه سرقت از تضمینی برای جبران خسارت وارد شده است.

برای جبران خسارت بهتر است منزل خود را بیمه کنید. مشاورین سامانه نماینده پاسخگوی سوالات شما در زمینه بیمه سرقت از منزل، بیمه اشخاص و دیگر بیمه‌ها هستن در صورت لزوم با مشاورین ما در ارتباط باشید تا ایمن‌تر زندگی کنید.