همانطور که می دانید بیمه نامه های بسیاری وجود دارند که هرکدام مطابق عملکرد خود مشغول به کار هستند. شرکت های بیمه در سراسر کشور و جهان در حال خدمات رسانی و حمایت از افراد می باشند. یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع بیمه، بیمه شخص ثالث است که تمامی وسایل نقلیه باید آن را دارا باشند در غیر این صورت عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. این بیمه یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین‌ها برای افراد به شمار می رود که هر فردی موظف است برای اخذ آن اقدام نماید. برای مطالب بیشتر با سامانه نماینده همراه باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

در این بیمه شخص اول بیمه گزار، شخص ثانی بیمه گر و شخص ثالث فردی است که ضرر و زیان می‌بیند. تصور کنید وقتی وسایل نقلیه با فردی تصادف می کنند تمامی هزینه‌های درمان و فوت تحت پوشش بیمه شخص ثالث هستند. در نظر داشته باشید در بیشتر موارد بیمه شخص ثالث فقط خسارات جانی را برعهده می گیرد و خسارات مالی تحت پوشش این بیمه نیستند. این نوع بیمه در تمامی شرکت‌ها ارائه می شود و نرخ آن بر اساس امتیازاتی که آن شرکت عرضه می کند متفاوت می باشد. سامانه نماینده یکی از بهترین‌ها در اطلاع رسانی به شما عزیزان می باشد.

جهت مشاوره رایگان برای بیمه شخص ثالث با شماره‌های 09121340008 و 02166470165 تماس بگیرید.

بیمه شخص ثالث چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد؟

 

 

1. پوشش مالی: تمامی افراد بیمه گزار می توانند پوشش های مالی مورد نظر خود را انتخاب نمایند. این بیمه هر سال با توجه به نرخ دیه اعلام می شود.

2. پوشش جانی: این نوع بیمه برای آسیب، شکستگی، فوت، نقص عضو، برکناری و از کارافتادگی در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید که هزینه این بیمه براساس دیه در ماه های عادی و حرام تعیین می گردد.

بیشتر بخوانید: ” بیمه بدنه چیست؟

قوانین بیمه شخص ثالث در سال 1400

1. قانون انتقال تخفیف عدم خسارت: با این قانون دیگر امکان انتقال تخفیف عدم خسارت به مالک جدید خودرو نمی باشد به این منظور که برای مالک خودرو در تمدید بیمه شخص ثالث تخفیفی در نظر گرفته نمی شود.

2. قانون ثبت گواهینامه: در زمان خرید بیمه نامه، ثبت گواهینامه یک امر مهم است.

3. بیمه شخص ثالث برای رانندگان با سابقه بالا: برای رانندگانی که دارای تخلفات و نمره منفی بالایی هستند نرخ بیمه متفاوتی در نظر گرفته می شود و باید حق بیمه بیشتری پرداخت نمایند.

4. جریمه برای شرکت های بیمه: اگر شرکت بیمه گر در پرداخت بیمه خود تاخیر داشته باشد و دادگاه رای به نفع بیمه گزار صادر کند باید جریمه بپردازد. این قانون برای شرکت‌های بیمه هم در شرایطی جریمه در نظر گرفته است. اگر مدارک بیمه‌گذار کامل باشد و دادگاه رأی مبنی بر دریافت خسارت به نفع بیمه‌گذار داده باشد، در صورتی‌ که شرکت بیمه در پرداخت خسارت تأخیر کند باید جریمه بپردازد.

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث به چه صورت است؟

حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی : بر اساس نرخی که توسط شرکت بیمه پایه گذاری می شود پرداخت آن نیز صورت می گیرد. برای ماه حرام 640 میلیون و ماه عادی 480 میلیون است. در تقویم قمری چهار ماه‌ ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام به شمار می‌آیند. اگر شخصی در این زمان فوت کند میزان دیه او برای ماه حرام در نظر گرفته می شود. از این رو حداقل میزانی که شرکت بیمه برای آن در نظر گرفته 16 میلیون است که جز یک چهلم دیه کامل محسوب می شود. وظیفه بیمه مرکزی این است که تغییرات و مبالغ را به تمامی شرکت های بیمه اطلاع رسانی می کند.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

 

 

در سال های اخیر تغییرات بسیاری در بیمه شخص ثالث رخ داده است برای مثال در سال 1400 دیگر تخفیفاتی که متعلق به مالک قبلی خودرو بوده به مالک جدید انتقال نمی‌یابد. البته در مقابل فرد می تواند ویژگی‌ها و تخفیفاتی که به نام خود است را برای وسیله نقلیه بعدی خودش یا بستگان درجه یک انتقال دهد.

1. کاربری خودرو

به میزانی از ریسک‌ها که برای خودروها در جهت رویداد حادثه و هزینه معمول آن در نظر گرفته می شود کاربری خودرو می گویند. به عنوان مثال یک خودروی آموزش رانندگی بیشتر در معرض حوادث است پس باید حق بیمه بیشتری به میزان 15 درصد بپردازد. یا تاکسی‌ها حدودا 20 درصد باید حق بیمه اضافه پرداخت کنند.

2. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

داشتن بیمه شخص ثالث یک امر ضروری برای تمامی دارندگان وسیله نقلیه است. چنانچه تاخیر و دیرکردی در پرداخت آن صورت گیرد میزان حق بیمه افزایش می‌یابد. در صورت عدم پرداخت به صورت روزشمار حق بیمه افزایش پیدا می کند.

مدت اعتبار بیمه نامه

معمولا مدت زمانی که بیمه شخص ثالث دارد از چند روز تا یک سال می باشد. در بعضی از شرکت های بیمه، اعتبار آن به صورت روزشمار است. با این حال بیشتر شرکت‌ها به صورت یک ساله قرارداد می بندند زیرا بیمه های کوتاه مدت دارای ریسک بالاتری نسبت به بقیه هستند.

بیشتر بخوانید: ” بیمه مسافرتی چیست؟ – هر آنچه که باید از آن بدانید

مبلغ دیه کامل سال 1400 در ماه های عادی و ماه های حرام چقدر است؟

در سال 1400 مبلغ دیه در ماه عادی 480 میلیون و در ماه های حرام 640 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1400

نرخ دیه در سال 1400 ، 37 درصد افزایش پیدا کرده است. تعیین نرخ بیمه شخص ثالث برای هر وسیله نقلیه به عواملی مانند نوع خودرو، تعداد سیلندر، کاربری خودرو، تخفیف عدم خسارت، سقف تعهدات بیمه‌نامه و جریمه دیرکرد بستگی دارد. بنابراین تمامی نرخ های وسایل نقلیه به صورت متغیر به شرح زیر می باشد.

نرخ بیمه پایه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه

برای ماشین های سواری مسافرکش درون شهری 10 درصد و بیرون شهری 20 درصد افزایش مبلغ بیمه در نظر گرفته می شود.

نرخ بیمه شخص ثالث خودروی سواری شخصی

مبلغ حق بیمه پایهنوع خودروی سواری شخصی
1,937,500 تومانکمتر از چهار سیلندر
2,294,300 تومانپیکان، پراید و سمند
2,697,100 تومانچهار سیلندر
3,018,400 تومانبالاتر از چهار سیلندر

نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

مبلغ حق بیمه پایهنوع موتور سیکلت
481,000 تومانگازی
587,600 توماندنده‌ای یک‌ سیلندر
645,500 توماندو سیلندر و بیشتر
694,200 توماندنده‌ای سه‌چرخ و سایدکار

بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه مسافرکش

وسایل نقلیه اتوکاری که بیش از 6 سرنشین دارند مانند اتوبوس و ون و….

مبلغ حق پایه بیمهنوع وسیله نقلیه مسافرکش
5,555,400 توماناستیشن، ون و... با ظرفیت 7 نفر
5,715,900 توماناستیشن، ون و... با ظرفیت 9 نفر
5,779,600 تومانون با ظرفیت 10 نفر
7,105,400 تومانمینی‌‌بوس با ظرفیت 16 نفر
7,380,700 تومانمینی‌‌بوس با ظرفیت 21 نفر
10,883,800 توماناتوبوس با ظرفیت 27 نفر
13,693,300 توماناتوبوس با ظرفیت 40 نفر
14,532,100 توماناتوبوس با ظرفیت 44 نفر

بیمه شخص ثالث خودروی باربری

که اگر خودرو حمل سوخت و… باشد 50 درصد افزایش هزینه بیمه در پی دارد.

مبلغ حق بیمه پایهنوع وسیله نقلیه بارکش
2,373,500 تومانتا یک تُن
2,858,000 تومانبیشتر از 1 تن و تا ظرفیت 3 تن
3,617,600 تومانبیشتر از 3 تن و تا ظرفیت 5 تن
4,634,800 تومانبیشتر از 5 تن و تا ظرفیت 10 تن
5,393,300 تومانبیشتر از 10 تن و تا ظرفیت 20 تن
5,715,900 تومانبیشتر از 20 تن

نرخ بیمه پایه برای سایر خودروها

مبلغ حق بیمه پایهکاربرد وسیله نقلیه
994,500 تومانکشاورزی
1,420,800 تومانراهسازی و ساختمانی
2,309,000 تومانحمل زباله و خیابان پاک‌‌کن‌‌ها

چگونه بهترین و ارزان ترین بیمه شخص ثالث را بخریم؟

موارد زیر مهم‌ترین عوامل در تعیین بهترین و ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث است:

  • سال‌های تخفیف عدم خسارت
  • نداشتن جریمه دیرکرد
  • سقف تعهدات بیمه شخص ثالث
  • تخفیف شرکت بیمه

سوالات متداول

چه زمانی تمدید بیمه شخص ثالث را انجام دهیم؟

بیمه های شخص ثالث اغلب به صورت یک ساله هستند بعد از اتمام موعد قرارداد جهت تمدید آن باید اقدام کنید.

در صورت دیرکرد بیمه شخص ثالث چه عواقبی در انتظارمان است؟

جریمه‌ها به صورت روزشمار به حق بیمه اضافه می شوند و موارد زیادی در تعیین نرخ و حق اضافی آن دخیل است. که سامانه نماینده در بالا به طور کامل آن مبحث را توضیح داد.

در صورت گم کردن بیمه شخص ثالث باید چکار کنیم؟

بعد از مفقود شدن بیمه شخص ثالث باید استعلام بگیرید. بعد از انجام این مراحل باید مدارک، تعداد کوپن‌ها، سال های تخفیف و تمامی مدارک رانندگی را به نمایندگی بیمه ارائه دهید.

آیا داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث برای هر وسیله نقلیه اجباری است؟

بله. تمامی وسایل نقلیه باید دارای بیمه شخص ثالث باشند. سری خودروهایی که دارای ریسک بالاتری هستند باید نرخ بیمه بیشتری بپردازند.

دیه زن و مرد مسلمان و غیر مسلمان به چه صورت است؟

دیه‌ها برای تمامی افراد بنابر ماه های حرام و عادی در نظر گرفته می شود. برای مردان کامل و برای بانوان نصف آن در نظر گرفته می شود.