در بعضی از مشاغل که افراد نسبت به دیگران باید مسئولیت پذیر باشند وجود بیمه گزینه خوبی است. به این صورت که پزشکان و یا پیراپزشکان با توجه به آسیب ها و صدماتی که ممکن است به فرد بیمار به هردلیلی وارد شود داشتن بیمه مسئولیت پزشکان یک امر واجب است. این افراد موظف هستند به دلیل شغل حساس و پرخطری که دارند بیمه مسئولیت پزشکان را به همراه داشته باشند. برای ادامه مطالب با سامانه نماینده همراه باشید.

بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان یکی از انواع بیمه های مسئولیت مدنی به شمار می رود که افراد پزشک و یا پیراپزشک باید این بیمه را خریداری کنند. پیراپزشک به مجموعه متخصصانی گفته می شود که یک کادر درمانی را تشکیل می دهند. بنابراین بیمه مسئولیت پزشکان به این شرح است که اگر پزشکان به صورت غیرعمد، برای مثال اشتباه در تجویز نسخه، غفلت یا قصور در معالجه، عمل جراحی نادرست، خطاهای دیگر باعث صدمات جانی یا جسمی شوند تمامی خسارات را بیمه پذیرا می گردد و جبران می کند.

خسارات‌ تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان

 

خسارات‌ تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان

 

غرامت فوت : اگر پزشک در حین معالجه یا عمل جراحی از روی اشتباه سبب فوت فرد گردد، تمامی هزینه ها و خسارات به وراث می رسد و نرخ آن براساس دیه ماه های عادی و حرام در نظر گرفته می شود.

غرامت نقص عضو : در صورت غفلت و اشتباه پزشکان اگر فرد دچار نقص عضو گردد بیمه مسئولیت پزشکان موظف است تمامی خسارات را به فرد پرداخت کند. نرخ خسارات براساس صدمه وارده به فرد تعیین می شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه مسئولیت پزشکان

 • اصل رأی دادگاه
 • اصل پرونده بیمارستانی
 • مدارک شناسایی زیان‌دیده
 • کپی برابر اصل شکایت‌نامه بیمار
 • کپی برابر اصل نظریه کمیسیون پزشکی
 • کپی برابر اصل برگه بازجویی
 • کپی برابر اصل شکایت‌نامه وراث قانونی و برگه انحصار وراثت
 • مدت زمان قانونی تشکیل پرونده

وقتی خسارتی رخ می دهد فرد موظف است حداکثر ظرف 5 روز آن را به بیمه اطلاع دهد. و شروع فرایند زمانی است که پزشکان نامه خسارت را از فرد بیمه گزار دریافت نمایند. سامانه نماینده همواره بهترین‌ها را برای شما عزیزان در نظر دارد بنابراین با ما تا پایان مطالب همراه باشید.

محاسبه نرخ بیمه مسئولیت پزشکان به چه شکل است؟

 

محاسبه نرخ بیمه مسئولیت پزشکان به چه شکل است؟

 

 • پوشش افزایش مبلغ دیه جاری مندرج در بیمه‌نامه
 • سابقه عدم خسارت و سابقه طبابت
 • نرخ بیمه بر اساس نوع تخصص و حوزه فعالیت پزشک
 • رزیدنت پزشکی و دانشجوی پیراپزشکی
 • تعیین نرخ حق بیمه براساس نوع تخصص پزشکان

1. طبقه بندی پزشکان

گروه اول : جراحان متخصص زنان و زایمان، جراحان عمومی، متخصصان بیهوشی، ارتوپدی.

گروه دوم : جراحان متخصص قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی و پلاستیک، ارولوژی.

گروه سوم : جراحان متخصص فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان و لثه، پوست، اطفال و متخصصان پزشکی هسته‌ای.

گروه چهارم : پزشکان متخصص غیر جراح و جراحانی که به دلایلی عمل جراحی انجام نمی‌دهند مانند دندانپزشکان، پزشکان عمومی و متخصصین اندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی و داروسازی، متخصص آنکولوژی، فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی، طب اورژانس و طب سنتی.

2. طبقه بندی پیراپزشکان

گروه اول : ماماهای شاغل در بیمارستان یا درمانگاه ، دندانپزشکان تجربی و بهداشت‌کاران دهان و دندان.

گروه دوم : کارشناسان ارشد بیهوشی و تکنسین های بیهوشی ، کارشناسان فیزیو تراپی ، پرستاران و بهیاران شاغل در کلیه بخش های CCU و ICU و دیالیز ، اورژانس، سوپروایزر بالینی، کاردرمانی، تکنسین فوریت‌های پزشکی، کارشناس پرستاری در بخش ارتوپدی، پرستار بخش شیمی درمانی.

گروه سوم : پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل ،سوپروایزر آموزشی، تکنسین‌های سازمان انتقال خون، پرستاران و بهیاران مرکز فوریت‌های پزشکی.

گروه چهارم : تکنسین‌های رادیولوژی سی تی اسکن و MRI و کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه و تکنسین‌های نوارنگاری و CSR و کمک بهیاران و کاردان مامایی و کارشناسان شنوایی سنجی و اپتومتریست (بینایی سنجی)، بهداشت خانواده، فیزیست، بهورز.

8 نکته مهم در بیمه مسئولیت پزشکان

 • اگر معالجه و یا اعمال جراحی در مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه صورت گرفته باشد، بیماران می توانند حداکثر به مدت 4 سال از تاریخ انقضای بیمه مسئولیت پزشکان حق خسارت خود را علیه پزشک  دریافت کنند که این تاریخ انقضا بین بیمه گر و بیمه گزار تا 6 سال می تواند افزایش داشته باشد.
 • در بیمه مسئولیت پزشکان خسارتی که بیمه گر باید پرداخت کند براساس حداکثر سقف نرخی است که در بیمه نامه ذکر شده است.
 • به این خاطر که بیمه مسئولیت پزشکان با قوانین جاری کشور ارتباط مستقیم دارد، نرخ حدودی پوشش بیمه نامه متناسب با قوانین مربوطه تعیین می شود.
 • بیمه گر علاوه بر پرداخت خسارت متعهد است هزینه دادرسی بیمه گزار را نیز بپردازد.
 • اگر پزشک مربوطه توسط قانون محکوم گردد بیمه گر متعهد است ارزان‌ترین نوع دیه را قبال خسارت براساس قانون دیات بپردازد.
 • پوشش بیمه مسئولیت پزشکان در خارج از کشور مقبولیتی ندارد و فقط در ایران انجام پذیر است.
 • از نکات مهم دیگر مانند دستیاران پزشک، پرستاران و… که با دستور پزشک به معالجه بیماران می پردازند، تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار می‌گیرند.
 • مدت اعتبار بیمه مسئولیت پزشکان یک سال می باشد و بعد از آن براساس توافق دو طرف باید تمدید گردد.
  جدول زیر نمایانگر زمان و حق‌بیمه کوتاه‌ مدت بیمه مسئولیت پزشکان می باشد:

خسارت‌های خارج از پوشش بیمه مسئولیت پزشکان

مواردی که در زیر قید می شوند جز پرداخت خسارات بیمه محسوب نمی شوند:

اقدامات خارج از تخصص: اگر پزشک عملی یا تجویزی به غیر از حیطه تخصصی خود انجام دهد، در صورت رویداد خسارت بیمه آن را نمی پذیرد.

اقدامات غیر قانونی : هرگونه عمل، مداوا، معالجه ای که صورت می گیرد باید طبق قوانین و ضوابط پزشکی و مقررات جاری کشور باشد در غیر اینصورت غیرقانونی است و شامل بیمه نمی گردد.

جراحی‌های زیبایی: خساراتی که در اثر انجام‌ مداوا، معالجه‌ و یا عمل جراحی‌ به منظور زیبایی صورت گرفته باشد‌.

عدم‌النفع: اگر فرد برای معالجه و سری اقدامات پزشکی موقعیت شغلی خود را از دست دهد، بیمه مسئولیت پزشکان خسارت را برعهده نمی گیرد.

استفاده از مواد مخدر و روان‌گردان : اگر فرد از مواد مخدر یا داروهای خواب آور استفاده کرده باشد و در حین معالجه توسط پزشکان آسیب و صدمه ببیند، تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار نمی گیرد.

تشعشعات هسته‌ای: تنها زمانی تشعشعات شامل بیمه می شود که برای معالجه و روند درمان بیمار باشد در غیر اینصورت قرار گرفتن فرد در معرض تشعشعات رادیواکتیو و پرتوها، شامل بیمه نمی شود.

بیهوشی خارج از مراکز مجاز : بیهوشی‌هایی که در مکانی به غیر از درمانگاه و بیمارستان باشد.

سابقه عدم خسارت چیست؟

اگر یک پزشک دارای سابقه بالا مثلا در طول 10 سال طبابت خود دچار اشتباه و خطا نشده باشد می تواند حق بیمه کم تری را پرداخت نماید. هرساله شرکت های بیمه نرخ تخفیف متفاوتی ارائه می کنند که در هرکدام متفاوت است.

 

حرف آخر

بیمه مسئولیت پزشکان یکی از هزار بیمه ای می باشد که برای افراد و پزشکان در نظر گرفته می شود. با این بیمه نگرانی‌ها از خسارات و اشتباهات پزشکان و آسیب های وارده به بیماران کم می شود. به خاطر داشته باشید وجود بیمه مسئولیت پزشکان یکی از ضروری‌ترین بیمه‌ها برای بیماران است. می توانید برای راهنمایی‌ها بیشتر و مشاوره رایگان به سامانه نماینده مراجعه کنید.