در کشور ایران ممکن است گاهی اتباع خارجی را جایگزین کارگران ایرانی کرده باشند. که این کار قوانین خاص خود را به دنبال دارد. بیشتر پیمانکاران از بهره گیری اتباع خارجی بیشتر از کارگران ایرانی راضی هستند با این حال کارهای ساختمانی جز شغل های پر خطر محسوب می گردد. بنابراین باید گفت که شرایط اتباع خارجی برای زندگی در ایران و کار به چه صورت است؟ این افراد باید تحت پوشش بیمه اتباع خارجی زیر نظر بیمه مسئولیت کارکنان قرار بگیرند. بهره گیری از این افراد بدون بیمه نامه در ایران ممنوع می باشد. برای اطلاعات بیشتر پوشش اتباع خارجی در بیمه نامه مسئولیت کارکنان با سامانه نماینده همراه باشید.

حمایت بیمه مسئولیت کارفرما از اتباع خارجی به چه صورت است؟

در وهله اول باید تمامی کارکنان چه ایرانی چه خارجی دارای بیمه نامه باشند. با این حال ممکن است اتفاقاتی در محل کار رخ دهد که کارگر مسئول و مقصر آن نیست. در این زمان کارفرما موظف است تا در برابر کارکنان خود اقدام نماید و در جهت تهیه گزارش برای دریافت خسارت بیمه فرد کار کند. منظور از حمایت توسط بیمه مسئولیت کارکنان جبران خسارات جانی، هزینه های پزشکی، پرداخت غرامت فوت و نقص عضو است. در این بیمه نامه تمامی اتباع خارجی برای داشتن بیمه نامه باید اقامت کشور را داشته باشند تا بتوانند در زمان حادثه تمامی مواردی مانند سقوط کارکنان از ارتفاع، سقوط و پرتاب شدن مصالح ساختمانی بر روی کارکنان، خفگی کارکنان در حفر چاه، صدمه‌دیدگی در پی‌کنی و ایجاد پایه ستون‌ها، صدمه‌دیدگی اعضاء بدن کارکنان حین کار با بالابر و جرثقیل مدیریت و جبران کنند.

جهت مشاوره در مورد بیمه مسئولیت اتباع خارجی به شماره های ۰۲۱۶۶۴۷۰۱۶۵ و ۰۹۱۲۱۳۴۰۰۰۸ تماس بگیرید.

شرایط آیین نامه ۹۸ بیمه مسئولیت پوشش اتباع خارجی

۱.در بیشتر بیمه نامه های ساختمانی، وجود الحاقیه برای تحت پوشش قرار گرفتن ضرورت ندارد اما در صورت بروز حادثه فقط تمامی تعهداتی که در بیمه نامه ذکر شده قابل رسیدگی است.

۲.در بیمه نامه هایی اعم از صنعتی، عمرانی، خدماتی تنها افرادی که مجوز کار و اقامت دارند شامل این پوشش می شوند.

 

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه حوادث اتباع خارجی

 

 مدارک لازم برای دریافت خسارت

 

در صورت رویداد حوادثی مانند نقص عضو و… و دریافت هزینه های پزشکی، اتباع خارجی باید مدارک خود را برای دریافت خسارت به شرکت بیمه ارائه دهند. مدارک مورد نیاز به شرح ذیل است:

  • کپی رونوشت فوت، جواز دفن، گزارش معاینه جسد و برگه انحصار وراثت
  • کپی مدارک پزشکی و بیمارستانی
  • کپی شناسنامه باطل‌شده متوفی و گواهی پزشکی قانونی
  • کپی گزارش حادثه
  • اصل گواهی بیمه
  • کپی شناسنامه تمامی وراث بیمه‌نامه
  • توجه داشته باشید که تمامی کپی‌ها از مدارک باید برابر با اصل باشند.

بیشتر بخوانید: ” بیمه مسئولیت ساختمانی چیست؟ خسارات تحت پوشش و هزینه آن

اجزا بیمه مسئولیت کارکنان

۱. موضوع بیمه: این مورد به منظور مسئولیت مدنی بیمه گزار و عواملی است که بر روی بیمه اجرا می شوند و در برابر صدمات وارده به کارکنان در محل کار اقدام می کند.

۲. فعالیت تحت پوشش بیمه : براساس اظهارات شخص بیمه گزار در فرم بیمه نامه شکل می گیرد.

۳. حادثه موضوع بیمه: به مجموعه رویداد و حوادثی که در زمان کار باعث صدمه به کارکنان یا اتباع خارجی وارد آمده باشد را شامل می گردد.

۴. کارکنان : افرادی هستند که طبق شرایط و قوانین کار شامل اتباع خارجی یا ایرانی به عنوان کارمند یا کارگر بیمه گزار در حال فعالیت هستند. اگر تمامی مسئولیت‌ها تحت پوشش بیمه باشند، شامل حال تمامی کارکنان می شود.

۵. کارگاه : محلی است که اتباع خارجی به عنوان کارکنان بخش در آن به فعالیت می پردازند و تمامی آن ها در صورت داشتن اقامت می توانند دارای بیمه نامه مخصوص به خود باشند تا در زمان حادثه در محل کار بتوانند از آن بهره مند گردند و خسارات خود را جبران نمایند.

۶. صدمه بدنی : تمامی صدمات بدنی براساس قانون مجازات اسلامی شامل دیه و پرداخت هزینه می باشد. و بیمه این موضوع را تحت پوشش خود دارد.

۷. خسارت : دیه و هزینه ای مانند هزینه پزشکی یا فوت کارکنان را خسارت گویند.

بیشتر بخوانید: ” بیمه کارگر – شرایط و مبلغ حق بیمه کارگر در سال ۱۴۰۰

راهنمای دریافت خسارت بیمه حوادث اتباع خارجی

در زمانی که کارفرما بیمه نامه را برای کارکنان خود خریداری می کند تمامی تعهدات و پوشش‌ها در آن ذکر می شوند. بعد از رویداد حادثه فرد می تواند با تماس تلفنی یا مراجعه به شرکت بیمه مربوطه با به همراه داشتن مدارک لازم خسارات خود را اطلاع دهد. بعد از بررسی و تحلیل توسط شرکت بیمه در کوتاه‌ترین زمان به پرداخت خسارات اقدام می کنند. برای دریافت راهنمایی های بیشتر می توانید از سامانه نماینده بهره مند گردید.