بیمه موتور سیکلت چه مزایایی برای افراد دارد؟ همواره خطر تصادف برای راننده موتور سیکلت خیلی بیشتر از رانندگان اتومبیل است. به همین ترتیب بیمه اقداماتی را در نظر گرفته تا دغدغه های بزرگ رانندگان را در ارتباط با پرداخت خسارت های سنگین تا حدودی کاهش دهد. اگر شما نیز وسیله نقلیه ای اعم از موتورسیکلت دارید که تاکنون برای بیمه آن هیچ گونه اقدامی نکرده‌اید پیشنهاد ما به شما استفاده از بیمه موتورسیکلت است. برای ادامه مطالب با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد بیمه موتور سیکلت و مزایای بیشمار آن با شما صحبت کنیم. سامانه نماینده همواره بهترین‌ها را برای شما در نظر دارد.

 

بیمه موتور سیکلت چیست؟

 

بیمه موتور سیکلت چیست؟

 

بیمه موتور سیکلت، بیمه ای است که موتور شما را به صورت کامل تحت پوشش قرار خواهد داد. همچنین اگر زمانی شما با موتور خود در حال رانندگی باشید و با اتومبیل، موتور یا هرگونه وسیله نقلیه دیگری به عنوان فرد مقصر تصادف کنید. بیمه موتور سیکلت شما را از خسارت های بالا  و غیر منتظره نجات خواهد داد. نسبت به تشخیص افسر و نوع بیمه همچنین امکاناتی که بیمه به شما می دهد. شما توانایی پرداخت خسارت به صورت کل یا بخشی از آن را بدون هیچ گونه دغدغه ای خواهید داشت. حال اگر علاقه مند به بیمه بدنه وسیله نقلیه خود هستید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید. تا شما عزیزان را با انواع بیمه موتور سیکلت آشنا کنیم.

جهت مشاوره در مورد بیمه موتور سیکلت با شماره های 02166470165 و 09121340008 تماس بگیرید.

انواع بیمه موتور سیکلت

در این بخش از مقاله، ما قصد داریم به معرفی انواع بیمه موتور سیکلت و مزایای هر یک از آن ها اشاره کنیم. که در ادامه انواع آن را برای شما شرح می دهیم:

 1.بیمه بدنه موتورسیکلت

2.بیمه شخص ثالث موتور سیکلت: اگر قصد دارید موتور سیکلت خود را بیمه کنید و خود را از هزینه های سنگین تصادف‌ها  نجات دهید. پیشنهاد ما به شما عزیزان استفاده از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است. چرا که این نوع بیمه به هر شکلی شما و موتور سیکلتتان را تحت پوشش خود در می آورد. این نوع بیمه مانند بیمه شخص ثالث اتوموبیل است، خسارات مالی به افراد ثالث، خسارات جانی به اشخاص ثالث و خسارت جانی به راننده مقصر، موارد تحت پوشش این نوع بیمه محسوب می شوند که شرح آن ها به شکل زیر است:

 • خسارات مالی به اشخاص ثالث: اگر حادثه ای رخ دهد که خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود طبق پوشش‌هایی که در بیمه‌نامه وجود دارد می‌توان از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت استفاده کرد.
 • خسارات جانی به اشخاص ثالث: اگر در زمان حادثه‌ خسارت جانی به فردی به‌ جز راننده مقصر وارد شود می‌توان براساس پوشش‌هایی که بیمه‌نامه است از بیمه خسارت دریافت کرد.
 • خسارت جانی به راننده مقصر: بنابراین براساس این پوشش اگر راننده موتور سیکلت به علت حادثه‌ای درگیر خسارت جانی شود بیمه مطابق قوانین خسارت وارد شده را جبران خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید: ” قوانین تصادف با عابر پیاده – آیا همیشه راننده مقصر است؟

 

چرا بیمه موتور سیکلت اهمیت دارد؟

 

اهمیت بیمه موتور سیکلت

 

امروزه همه ما شاهد خطرناک‌ترین رانندگی ها توسط موتور سیکلت هستیم. موتور سیکلت نه تنها جان راننده را به خطر می اندازد بلکه اگر با شئ یا فردی در عابر پیاده برخورد کند جان و سلامت آن‌ها را نیز تا حد زیادی به خطر خواهد انداخت. به طور کلی به هیچ وجه نمی توان موتور سیکلت را وسیله نقلیه مطمئن اعلام کرد. به همین دلیل بیمه موتور سیکلت بسیار اهمیت دارد . بنابراین اگر راننده موتور سیکلت هستید ابتدا موتور خود را بیمه کنید و سپس با آن به محلی بروید. چرا که جان شما بسیار مهم است و خطر همیشه در کمین است.

بیمه موتور سیکلت چه حوادثی را تحت پوشش خود قرار می دهد؟

احتمالا تا به حال متوجه عمق فاجعه و رویدادهای خطرناک رانندگی شده باشید. اگر سوال شما در مور بیمه موتور سیکلت موارد تحت پوشش آن است. اصلا نگران نباشید چرا که در ادامه به خوبی در مورد این مسئله صحبت خواهیم کرد.

 • خسارت مالی
 • خسارت جانی
 • دیه فرد فوت شده
 • خسارات وارد شده بر موتور سیکلت

چه حوادثی تحت پوشش بیمه موتور سیکلت قرار نمی گیرند؟

مهم‌ترین عامل در تصادف‌ها که تاثیرات منفی زیادی برای راننده دارد وجود نقص فنی در موتور سیکلت است. اگر فردی به عنوان راننده وسیله خود را چک نکند و با نقص فنی به رانندگی خود ادامه دهد صد درصد مقصر خواهد بود. نه تنها بیمه نمی تواند برای آن کاری انجام دهد بلکه به مدت 5 سال از رانندگی محروم می شود. البته عوامل دیگری نیز وجود دارد که در ادامه آن را  برای شما آورده‌ایم.

1. عدم وجود کلاه ایمنی

2. نقص فنی در موتور

نحوه استعلام بیمه موتور سیکلت چگونه است؟

 

نحوه استعلام بیمه موتور سیکلت

اگر قصد استعلام بیمه موتور سیکلت خود را دارید. باید بدانید که دو روش کلی و اساسی برای این کار وجود دارد:

1. مراجعه حضوری به یکی از دفاتر بیمه : روش حضوری یکی از راه های خرید بیمه است که بعد از حضور پیدا کردن در دفتر بیمه می توانید موتورسیکلت خود را بیمه کنید. امروزه این روش به دلیل پر مشغله بودن افراد خیلی کم اجرا می شود با این حال می توانید بعد از تحقیق درمورد بیمه موردنظر به دفتر بیمه مراجعه کنید و پس از اطلاع از قیمت و نرخ آن بیمه مورد نظر را خریداری نمایید.

2. خرید آنلاین بیمه، بعد از استعلام قیمت از سایت های معتبر : برای خرید بیمه به صورت آنلاین باید از سایت بیمه مورد نظر اطلاع و اطمینان کافی را داشته باشید. بعد از اطمینان حاصل کردن از این مورد می توانید نسبت به خرید آن اقدام نمایید. وارد سایت شوید و بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نظر به همراه نرخ بیمه، خرید بیمه موتورسیکلت خود را به پایان برسانید.

توجه داشته باشید که سامانه نماینده به بهترین شکل اطلاعات از شرایط استعلام بیمه موتور سیکلت همچنین خرید آن را برای شما فراهم کرده است. پس با مراجعه به آن سوالات پیش آمده خود را رفع نمایید.

مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه موتور سیکلت

مهم‌ترین مساله در خرید بیمه موتور سیکلت، آگاهی از مدارک مورد نیاز برای آن است. چرا که کمک زیادی به سرعت روند خرید بیمه شما خواهد کرد. در این خصوص مواردی را ذکر کردیم که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است:

 • کارت انتظامی موتور سیکلت (اصل) به همراه کپی پشت و رو
 • گواهی نامه راننده (اصل) همراه با کپی پشت و رو
 • گزارش حادثه
 • حضور هر دو شخص الزامی می باشد
 • وکالت نامه محضری (در صورت وجود)
 • تشکیل پرونده خسارت در شرکت بیمه
 • دریافت اصالت بیمه ثالث از بیمه
 • ارائه شماره شبای حساب بانکی (جهت واریز خسارت)

 

جریمه رانندگی بدون گواهینامه موتور در صورت تصادف

موتور سواری بدون گواهینامه، طبق ماده 723 از قانون تعزیرات اسلامی برای بار اول تخلف، پرداخت جزای نقدی و یا حبس تعزیری تا 2 ماه یا هر دو مجازات است. چنانچه فرد متخلف برای بار دوم تخلف کند، این بار به 2 تا 6 ماه حبس محکوم می شود. البته هم اکنون، طبق مواد دیگری از قانون، این حبس تبدیل به جزای نقدی شده است. باید بدانید که هر سال میزان این جزای نقدی، در قانون بودجه تعیین می شود. اگر فردی طبق مقررات عمل نکند و تصادف کند و این تصادف باعث ایجاد صدمه بدنی شود دادگاه موظف است مجازات این فرد را تشدید کند. جریمه رانندگی بدون گواهینامه در صورت اطلاع از عدم مهارت فرد به 1 تا 5 سال محرومیت از رانندگی محکوم می شود. اگر راننده بدون گواهینامه باشد و مقصر تصادف شناخته شود و موتور دارای بیمه باشد، شرکت بیمه خسارت آن را پرداخت می کند.

 

نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

دقیقا مانند زمانی که دو ماشین با یکدیگر تصادف می کنند و بیمه برای آن ها در نظر گرفته می شود، بیمه موتورسیکلت نیز به همین گونه است. اما بحث قابل توجه این است که نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت به نسبت تشخیص موارد بسیاری تعیین خواهد شد.

 عواملی که در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر گذار هستند:

1.نوع موتور: (دو چرخ، سه چرخ، برقی) به این نکته توجه داشته باشید که اکثر موتور سیکلت ها دوچرخ هستند اما نرخ قیمت بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های سه‌چرخ نسبت به موتور سیکلت 2 چرخ بیشتر است.

2.تعداد سیلندر موتور: تعداد سیلندرهای موتور سیکلت در معین شدن نرخ بیمه موتور بسیار تاثیرگذار هستند. موتور سیکلت ها می‌توانند دارای ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر باشند. هر چه قدر که تعداد سیلندرهای موتور سیکلت بالا برود، موتور سیکلت قوی‌ و محکم تر است بنابراین در نتیجه نرخ بیمه آن نیز بیشتر می‌شود.

3.ساختار موتور: (بنزینی، دنده ای، اتومات، برقی) نرخ بیمه در موتور سیکلت های برقی و دنده‌ای متفاوت است. هرچه موتور قوی تر، هزینه بیمه آن نیز بالاتر می رود. به طور کلی هرچه ابعاد و قدرت بالاتر باشد ریسک موتور افزایش یافته و مقدار حق بیمه آن بیشتر می‌شود.

4.سال تولید موتور: سال تولید موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور نقش بسیار مهمی دارد. موتور سیکلت هرچقدر جدیدتر باشد، ریسک آن پایین تر می باشد و در نتیجه نرخ بیمه موتور سیکلت کمتر می‌شود.

 

طبق اعلام بیمه مرکزی در سال 1401

این مبلغ حق بیمه شخص ثالث موتور برای تعهدات جانی ۶۴۰ میلیون تومان در ماه‌های حرام (محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه)، ۴۴۰ میلیون تومان در ماه‌های غیرحرام است. ضمنا حداقل و حداکثر پوشش خسارات مالی به ترتیب ۱۶ و ۳۲۰ میلیون تومان تعیین شده است.

نکته مهم برای موتور سواران: بیمه موتور سیکلت از 1422000 هزار تومان به 830000 هزار تومان تا پایان شهریور کاهش یافت!

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه!

طبق ماده 15 قانون بیمه شخص ثالث، اگر راکب موتور سیکلت مقصر در تصادف فاقد گواهی‌نامه باشد، بیمه‌گر خسارت زیان‌دیده را بدون قید و شرط پرداخت می‌کند ولی استرداد مبلغ خسارت به بیمه‌گر توسط راکب مقصر الزامی است.
در شرایطی که تصادف یا حادثه منجر به خسارت جانی راکب و دیه گردد، پرداخت دیه از طرف بیمه‌گر به راکب غیر ممکن است زیرا شرایط پرداخت به راننده مقصر، داشتن گواهینامه متناسب با وسیله نقلیه است.

 

حرف آخر

بیمه موتور سیکلت یکی از هزار بیمه ای است که برای سلامت فرد در نظر گرفته می شود. خطرهای زیادی در هنگام استفاده از وسایل نقلیه به خصوص موتور سیکلت وجود دارد. بنابراین بهترین راه داشتن بیمه است تا در زمان رویداد حادثه بتواند حامی و پشتیبان شما باشد. برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان می توانید به سامانه نماینده مراجعه کنید.