بیمه هواپیما یکی از بیمه هایی است که هر فرد، مخصوصا افرادی که بسیار با هواپیما سفر می کنند می توانند داشته باشند. این نوع بیمه شما را در برابر هر نوع خطر محافظت می دارد و غرامت تمام خسارات آن را بیمه مورد نظر پرداخت می کند. توجه داشته باشید که این نوع بیمه طبق خواسته های شما چه نوع عواملی را پوشش می دهد و بتواند شما را به لحاظ مالی و جانی حمایت کند. برای ادامه مطلب با سامانه نماینده همراه باشید.

بیمه هواپیما چیست؟

 

بیمه هواپیما چیست؟

 

همانطور که می دانید هواپیما نیز یک وسیله نقلیه هوایی است که برای جابه جا کردن افراد با سرعت بیشتری ساخته شده است. این وسیله نقلیه ساخته شده از یک موتور جت است که برای رفت و آمد از آن بهره می گیرد بر همین اساس ممکن است اتفاقاتی برای آن بیفتد که داشتن بیمه بدنه برای هواپیما و بیمه هواپیما برای افراد یک امر ضروری است. این بیمه برای تعمیر، محافظت از جان و مال مردم و سایر خدمات قرار داده شده است. خطرات هواپیما اغلب همراه با صدمات بدنی و فوت‌ انسان‌ها و خسارت‌های مالی وارد به‌ اشخاص‌ ثالث‌ ‌است‌. پیچیدگی و رشد روز افزون تکنولوژی، ساخت‌ و تولید ابزار جدید برای هواپیما برای بالا بردن ظرفیت‌های بیشتر برای حمل‌ مسافر، بار و سوخت‌، سبب افزایش مشکلات در این نوع از بیمه شده است. سامانه نماینده بهترین ها را برای شما در نظر دارد برای اطلاع از تمامی جریانات بیمه هواپیما سامانه نماینده را فراموش نکنید.

انواع بیمه هواپیما

1. بیمه خسارات وارده به هواپیما (Hull cover)

چنان چه هرگونه حادثه ای مثلا خسارت جزئی به هواپیما وارد شود یا از بین برود شرکت بیمه موظف است که تمام کمال طبق قرارداد و بیمه نامه هزینه خسارات آن را پرداخت نماید. در این مورد هزینه فرود اضطراری و نجات هواپیما پوشش قرار داده می شود.

2. مسئولیت مدنی در مقابل اشخاص ثالث (Third Party Liability)

اگر در هواپیما صدمه ای مانند سقوط اشخاص یا تصادف هواپیما رخ دهد، یا صدمه بدنی به شخص ثالث وارد شود، بیمه گذار مسئول می باشد و خسارات وارده را تا جایی که در بیمه نامه ذکر شده است باید پرداخت کند.

3. مسئولیت مدنی نسبت به مسافران Liability For Passengers

خساراتی اعم از خسارت بدنی که به مسافر در زمان سوار شدن، نشستن، محیط هواپیما وارد می شود همگی شامل هزینه می باشند که توسط شرکت بیمه گر پرداخت می شوند. حتی اگر بار و وسایل خود را گم کنید یا اشتباهی با وسایل دیگری تعویض شوند شرکت بیمه تا حدی که در بیمه نامه ذکر شده آن را می پردازد.

4. بیمه خدمه Crew Personal Accident Insurance

افرادی مانند خلبان، خدمه و مهماندارانی که در هواپیما مشغول به کار هستند می توانند تحت پوشش این نوع بیمه قرار گیرند. چنانچه در اثر سانحه هوایی فوت کرده و یا مصدوم شوند، شرکت بیمه باید غرامت فوت و یا هزینه بیمارستانی را جبران کند.

5. بیمه فرانشیز Deductible Insurance

توجه داشته باشید که به خاطر بالا بودن فرانشیز بیمه بدنه هواپیما، شخص بیمه گزار باید هزینه اضافی را به بیمه گر بپردازد تا فرانشیز یاد شده تحت پوشش قرار گیرد.

6. بیمه از دست دادن گواهینامه Loss Of License Insurance

اگر خلبان دچار بیماری، نقص عضو شود دچار سلب امتیاز و باطل شدن گواهینامه می گردد و تمامی این موارد جز پوشش های بیمه است و می توانید این بیمه نامه را برای یک فرد یا به صورت گروهی خریداری نمایید.

7. بیمه نامه مسئولیت بار همراه مسافرین

این نوع از پوشش به این صورت است که خسارات وارده به باری که همراه مسافران است تحت پوشش می باشد.

8. بیمه تجهیزات و لوازم یدکی هواپیما

مواردی که تحت پوشش این نوع بیمه هستند شامل تمامی تجهیزات و لوازم یدکی هواپیما، وسایل نقلیه فرودگاهی، امور مربوط به تعمیران و… می باشند.

9. بیمه نامه جنگ بدنه

این نوع بیمه یکی از پوشش های خاص است که برای اقدامات تروریستی و رخداد جنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت مشاوره در مورد بیمه هواپیما و بیمه بدنه هواپیما با شماره‌های 02166470165 و 09121340008 تماس بگیرید.

پوشش‌های بیمه مسئولیت هواپیما

1. صدمات بدنی سرنشینان‌ هواپیما

بیمه هواپیما به گونه ای است که فرد بیمه گزار را در برابر اقدامات و دادخواهی قانونی برای مواردی مانند صدمات و یا بیماری که به خاطر حادثه رخ داده است ‌ در قبال‌ مالکیت‌، تعمیر و نگهداری و کاربرد هواپیما با توجه‌ به‌ شرایط درج شده‌ در بیمه ‌نامه‌ پوشش می‌دهد. تمامی هزینه خسارات و غرامت برای افراد مشخص است و طبق همان بیمه گر موظف است آن را بپردازد.

2. بیمه‌ مسئولیت‌ خسارت‌‌های مالی

بیمه به گونه ای است که مسئولیت هواپیما، بیمه‌گذار را در مقابل خسارات مالی مانند مالکیت‌، تعمیر و نگهداری و یا کاربرد هواپیما، پوشش می‌دهد. میزانی که بیمه گر برای هر حادثه موظف است به طور کامل از قبل تعیین شده است.

بیشتر بدانید: ” بیمه مسافرتی چیست؟ – هر آنچه که باید از آن بدانید

اساس قرارداد بیمه‌ بدنه‌ و بیمه مسئولیت هواپیما به چه شکل است؟

 • موقعیت‌ جغرافیایی که در آن‌ نواحی هواپیما تردد دارد.
 • تشخیص نوع‌ هواپیمایی که‌ بیمه‌ می‌شود.
 • کاربری و اهدافی که‌ هواپیما برای انجام‌ آن‌ به‌ پرواز در می آید.
 • ویژگی ها و خصوصیات‌، دانش‌ فنی و زمان و حتی ساعت‌ پرواز خلبان‌.

کاربری هواپیما چیست؟

 • کاربرد برای مصرف هایی مانند مصارف‌ صنعتی.
 • به‌ عنوان‌ هواپیماهای شخصی و برای مصارف‌ کاری و تفریحی.
 • مورد استفاده برای مصارف‌ علمی و تحقیقاتی و عکسبرداری.
 • پرواز در خطوطی که برای هواپیمایی مجاز است و به‌ منظور فعالیت‌ تجاری پرواز صورت گیرد.
 • مورد مصرف قرار گرفتن برای مصارف‌ کشاورزی.

 پوشش های بدنه بیمه هواپیما

 

پوشش‌های بدنه‌ بیمه هواپیما

 

این نوع پوشش یکی از پوشش هایی است که در زمان آتش سوزی و طوفان، دزدی و خسارات به کار می آید. ارائه پوشش بیمه بدنه هواپیما به شرح ذیل است:

الف) بیمه‌ تمام‌ خطر در زمان عدم حرکت‌ هواپیما

تمامی خسارات اعم از فقدان فیزیکی در زمانی که هواپیما بر روی زمین یا فرودگاه قرار دارد و در حالت آماده به کار نیست تحت این نوع پوشش بیمه ای می باشند.

ب) بیمه‌ تمام‌ خطر به جز زمانی که‌ هواپیما در حالت پرواز است ‌

تمامی خسارات و نقص‌ فیزیکی هواپیما بر روی زمین‌ حتی خسارات‌‌ مواقع جابجایی و حرکت هواپیما (Taxiing) تحت‌ پوشش‌ این‌ نوع‌ بیمه‌ قرار می‌باشد.

ج) بیمه‌ تمام‌ خطر، روی زمین‌ و در حالت‌ پرواز

تمام خسارت‌‌ها و فقدان‌ ناشی از حرکت‌، توقف‌ و یا جابجایی هواپیما بر روی زمین‌ و در زمان‌ پرواز، تحت‌ پوشش‌ این‌ نوع‌ بیمه‌ قرار می‌گیرد.

خساراتی که خارج‌ از تعهد بیمه هواپیما هستند

موارد ذکر شده در ذیل جز استثنائات بیمه‌ بدنه، در بیمه‌ نامه‌‌ است و به عنوان جنبه‌ عمومی که‌ در تمامی بیمه ‌نامه‌ها مشاهده می شود به‌ شرح‌ زیر می باشد:

 • جنگ‌، اعتصاب‌، شورش‌ و بلوا.
 • فرمان و در دست گرفتن هدایت‌ هواپیما به وسله فردی غیر از خلبان‌، مگر در مواقعی که‌ عمل‌ جابجایی (Taxiing) انجام‌ می‌شود.
 • اگر هواپیما برای ‌اعمال غیر قانونی و با اطلاع و رضایت‌ بیمه‌گذار به‌ کار گرفته‌ شود.
 • حینی که‌ هواپیما تمام مدت در خارج‌ از محدوده‌ جغرافیایی و نواحی ذکر شده در بیمه‌ نامه‌ فعالیت‌ کند.
 • خساراتی اعم از عدم‌ استفاده‌ از هواپیما.
 • خساراتی مانند کهنگی و فساد لاستیک‌های هواپیما، مگر این که در شرایط خصوصی ذکر شده در بیمه نامه شروط دیگری درج شده باشد.
 • در صورتی که‌ از هواپیما برای مصارفی غیر از آنچه‌ در بیمه ‌نامه‌ قید شده‌، استفاده شود‌.
 • خساراتی مانند تغییر و تبدیل‌ هواپیما.
 • هنگامی که‌ شرایط قابلیت‌ پرواز هواپیما و یا اعتبار گواهینامه‌ خلبانی خلبان‌ نقض‌ شده،‌ اما پرواز انجام‌ شده‌ است‌.
 • اگر هواپیما در زمان پرواز بعضی از قوانین‌ و مقررات‌ هواپیمایی کشوری را با موافقت‌ بیمه ‌گذار، نقض‌ کرده‌ باشد.

بیشتر بدانید: ” بیمه پول چیست؟ – معرفی انواع بیمه پول + شرایط

خسارت‌هایی خارج‌ از تعهد بیمه‌گر

همیشه استثنائاتی در شرکت های بیمه وجود دارد بنابراین به صورت کلی می توان گفت:

 • خسارات بدنی وارد آمده به‌ کارکنان ‌بیمه‌گذار در طی‌ مدت ‌خدمت‌ و اعتبار بیمه‌ نامه‌.
 • در بعضی موارد مسئولیت‌ بیمه‌گذار وقتی که‌ هواپیما بدون‌ توجه‌ به‌ گواهی قابلیت‌ پرواز و یا نادیده‌ گرفتن‌ برخی از قوانین‌ هواپیمایی کشوری، اقدام‌ به‌ پرواز نماید.
 • خسارات‌‌ بدنی وارد به‌ شخص بیمه‌گذار.
 • مسئولیت‌های بیمه‌گذار برای صدمات بدنی و یا خسارت‌‌های مالی ایجاد شده در اثر تولید، ساخت‌ و یا فروش ‌هواپیما و قطعات‌ و لوازم‌ یدکی آن‌
 • خسارت‌‌های مالی وارد به‌ اشیاء و اموال‌ بیمه‌گذار، زمانی که‌ متعلق‌ به‌ وی یا در تصرف‌ و کنترل‌ او باشد.

سخن پایانی

در نظر داشته باشید که در زمان خرید و ثبت بیمه نامه تمامی مواردی که می خواهید و ممکن است را با شرکت بیمه گر به توافق برسید. این کار خیال شما را تا حدودی برای حوادث غیر قابل پیش بینی راحت می کند. بیمه هواپیما یکی از بیمه هایی است که دارای پوشش بالایی می باشد که برای افرادی که رفت و آمد زیادی با هواپیما دارند بسیار کاربردی و ضروری است. برای دریافت اطلاعات و راهنمایی های رایگان می توانید به سامانه نماینده مراجعه کنید.