هر شخصی با توجه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی خود دارای اموال و سرمایه های متفاوتی است که باید آن ها را بیمه اموال کند. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که این بیمه یکی از ضروریات زندگی هر فرد در جامعه و آینده نگری محسوب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم بیمه اموال را برسی کنیم.

بیمه اموال و انواع آن

 بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی یکی از انواع بیمه اموال است که توسط بسیاری از افراد استفاده می‌شود. این بیمه به جبران زیان های ناشی از آتش سوزی، انفجار و صاعقه می‌پردازد. در صورتی که حادثه آتش سوزی برای ساختمانی پیش می آید، بر حسب زیان های پیش آمده می‌توانید از شرکت بیمه خسارت وارد شده را دریافت کنید. البته همان‌طور که این بیمه زیر مجموعه بیمه اموال محسوب می‌شود، این نکته الزامی است که بیمه آتش سوزی فقط زیان های مالی وارد شده به ساختمانی که مورد آتش سوزی قرار گرفته را دربرمی‌گیرد و دربرابر خسارت‌های جانی هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

البته بیمه آتش سوزی فقط زیان های ناشی از آتش را پوشش نمی‌دهد. این بیمه‌نامه شامل پوشش‌های دیگری نیز مانند بیمه زلزله ساختمان، بیمه سیل، بیمه طوفان و… همچنین پوشش‌های اضافی دیگری نیز وجود دارد که شخص در صورت نیاز می‌تواند از شرکت بیمه خریداری کند. بیمه آتش سوزی بر حسب نوع ساختمان به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • ساختمان‌های مسکونی
  • ساختمان‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها و کارگاه‌ها
  • ساختمان‌های اداری و تجاری

بیمه باربری

از زمانی که حمل و نقل کالا و تجارت اجناس توسعه یافت، بیمه باربری نیز گسترش بیشتری پیدا کرد. البته که امروزه با پیشرفت وسایل نقلیه ضررهای احتمالی به کالاها کاهش یافته، اما همچنان خطراتی نیز اجناس را هنگام جا به جایی تهدید می‌کند. بیمه باربری زیان‌های وارد شده به محصولات را در هنگام جا به جایی از مبدأ تا مقصد را جبران می‌کند. بنابراین اگر در هنگام جا به جایی به کالا آسیب وارد شود، این بیمه خسارت وارد شده به محصول شما را پرداخت می‌کند.

بیمه باربری بر اساس نوع وسیله‌ای که با آن حمل و نقل صورت گیرد به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • بیمه حمل و نقل دریایی
  • بیمه حمل و نقل هوایی
  • بیمه حمل و نقل زمینی

نکته: بیمه باربری تمام خسارت‌های وارد شده را جبران نمی‌کند. به عنوان مثال مناسب نبودن بسته بندی کالا و یا زیان هایی که در زمان آشوب و یا انقلاب وارد شود شامل پوشش بیمه باربری نمی‌شود.

بیمه خودرو

بیمه شخص ثالث خودرو جزو بیمه‌های اجباری محسوب می‌شود. بر اساس قانون تمام افرادی که صاحب خودرو هستند باید اقدام به ثبت بیمه شخص ثالث نمایند. این بیمه نامه برای جبران زیان های مالی و جانی در حوادث رانندگی در نظر گرفته می‌شود.

بیمه بدنه اتومبیل

برای مواقعی که حوادث رانندگی تحت پوشش بیمه شخص ثالث (شخصی غیر از بیمه گذار و بیمه گر است که در یک حادثه تحت پوشش بیمه خسارت می بیند) قرار نمی‌گیرد از بیمه بدنه استفاده می‌کنند. در بیمه بدنه وسیله نقلیه در مقابل خطراتی نظیر آتش سوزی، دزدیده شدن، انفجار و … تحت پوشش قرار می‌گیرد. با اضافه کردن پوشش‌های بیشتر نیز می‌توان درمقابل خطرات دیگر مانند سیل، زلزله، حمل و نقل، پاشیدن رنگ و… نیز تحت پوشش قرار گرفت.

 بیمه مهندسی

یکی از مواردی که بسیار امکان صدمه رسیدن در آن زیاد است، پروژه‌های ساختمانی و عمرانی است.وسیله های ساختمانی و ابزار آلات در هنگام ساخت و ساز ممکن است بر اساس خطای انسانی یا رویداد های گوناگون دچار آسیب و مشکل شوند. بیمه مهندسی، تجهیزات و ماشین آلاتی که در پروژه‌های مهندسی دچار آسیب شوند را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه هواپیما

این نوع بیمه هر نوع شیء پرنده ای که در اسمان پرواز می کند تحت پوشش بیمه اموال قرار می گیرد.

عوامل پرداخت حق بیمه هواپیما

  • موقعیت جغرافیایی منطقه پرواز
  • نوع هواپیما
  • سطح دانش علمی خلبان

جمع بندی

همان‌طور که زیاد شنیده‌ایم، اتفاق هیچگاه خبر نمی‌کند. با توجه به این که خسارت های زیادی ممکن است دارایی و اموال شما را تهدید کند، بهتر است هرچه سریع‌تر اقدام به بیمه اموال و دارایی های خود کنید.