گاهی اوقات که تصادفی برای خودرویی پیش می آید ممکن است خسارات جزئی و ظریفی به آن وارد گردد که خیلی پر اهمیت نباشد و در کمترین زمان رفع گردد. اما گاهی به این شکل نیست. تصور کنید ماشین خود را به دوستتان تحویل داده‌اید و او تصادف می کند و خرابی شدیدی به بار می آورد، در همان حین شما خواستار فروش ماشین نیز هستید بنابراین پس از این اتفاق اتومبیل مربوطه دچار اصطلاحی به نام افت قیمت خودرو می گردد. زیرا آسیب جدی دیده و ضرر چشمگیری را دچار شده است. برای ادامه مطالب با سامانه نماینده همراه باشید.

فاکتورهای محاسبه افت قیمت خودرو

  • خسارت وارده به چه قسمتی از ماشین است (گلگیر، بدنه و سایر قطعات)
  • بررسی و تحلیل هزینه بازسازی و رنگ کاری (براساس صدمه وارده و شدت آن)
  • توجه داشته باشید که وارد شدن صدمه به عقب ماشین افت قیمت بیشتری خواهد داشت زیرا گلگیرهای عقب جداشدنی نیستند.

مسئول پرداخت افت قیمت خودرو کیست؟

 

مسئول پرداخت افت قیمت خودرو کیست؟

 

اتومبیل‌هایی که اغلب گران هستند و  یا تازه خریداری شده‌اند و به نحوی صفر می باشند اگر دچار آسیب و ضربه شدید شوند افت قیمت شدیدی خواهند داشت و در زمان فروش بسیار از  قیمت اصلی کاسته می شود و باید شخص راننده هزینه افت قیمت را بپردازد و این عمل زمانی به آن پرداخته می شود که مالک خودرو درخواست جبران افت قیمت خودرو را داشته باشد. نکته قابل توجه این است که افراد باید برای خودروهای خود بیمه بدنه و شخص ثالث خریداری نمایند تا در زمان وقوع حادثه، بیمه تمامی هزینه‌ها را برعهده بگیرد و خسارات را جبران نماید. با این حال باید بدانید که بیمه هزینه افت قیمت را متحمل نمی شود، و شخصی که مقصر است باید خسارت را پرداخت کند و یا مالک باید در شورای حل اختلاف شکایت خود را اعلام کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی رایگان می توانید به سامانه نماینده مراجعه فرمایید.

رنگ خودرو عاملی مهم در افت قیمت خودرو

عوامل تاثیرگذار در افت قیمت خودرو به شرح زیر نیز می باشد:

  • مدل خودرو
  • رنگ خودرو
  • سال ساخت خودرو

طبق آمارهای اخیر خودروها را براساس رنگ طبقه بندی کرده‌اند:

  • رنگ زرد کمترین قیمت خسارت
  • طلایی، بنفش و قرمز بالاترین قیمت خسارت

تعرفه خودروهای گران قیمت در افت قیمت خودرو

تعرفه خودروهای گران قیمت در افت قیمت خودرو

 

براساس قانون بیمه شخص ثالث، هزینه‌ها براساس خودروی متعارف و نامتعارف تعیین می گردد. برای خودروی نامتعارف شخص موظف است تا نصف دیه ماه حرام را پرداخت کند و  مالک خودرو باقی هزینه‌ها را می تواند از بیمه بدنه خود کمک گیرد.

سوالات متداول

1. خسارت افت قیمت خودرو بر چه اساس تعیین می گردد؟

در وهله اول باید به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید و بعد از ثبت درخواستتان، کارشناسان به تحلیل و بررسی میزان خسارت می‌پردازند و هزینه را تخمین می زنند.

2. مسئول پرداخت هزینه افت قیمت خودرو کیست؟

خاطر نشان کنید که بیمه هزینه افت قیمت خودرو را به عهده نمی گیرد و شخص راننده مقصر مسئول تمامی خسارات است.

3. چه مرجعی مسئولیت رسیدگی به دادخواست را برعهده می گیرد؟

دو مرجع شورای حل اختلاف و دادگاه. اگر هزینه پیش آمده حدود بیست میلیون تومان باشد باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. در غیر اینصورت دادگاه گزینه بعدی شما می باشد.

 

سخن آخر

خودروها همواره وسایل نقلیه هستند که برای سهولت رفت و آمد جابجایی افراد و وسایل به کار گرفته می شوند. بنابراین گاهی اوقات ممکن است حوادثی برای آن رخ دهد با این حال سعی کنید تا حد امکان خودروی خود را به شخص دیگری تحویل ندهید و در صورت تصادفات شدید شخص راننده موظف به پرداخت هزینه افت قیمت خودرو می باشد. سامانه نماینده (نمایندگی بیمه ایران کد 4512) همواره بهترین‌ها را برای شما عزیزان در نظر دارد.