همیشه در زمان تصادفات، یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای افراد پیش می آید تشخیص مقصر است. تشخیص مقصر تصادف زنجیره ای کار پیچیده و سختی به شمار می رود. باید توجه داشته باشید رانندگی همانطور که برای جابجایی و رفت و آمد از مکانی به مکان دیگر است و یکی از فرایندهایی است که برای سهولت کار افراد طراحی شده، همانطور نیز خطرناک و آسیب‌زا می باشد. باید تمامی قوانین رانندگی توسط افراد رعایت شود تا بتوانند در کنار هم یک زندگی آرام و بدون آسیب را پیش ببرند. برای ادامه مطالب با سامانه نماینده همراه باشید.

تصادفات زنجیره ای

این تصادفات به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

1. زمانی که ماشین‌ها در حال حرکت و رفت و آمد هستند : در مرحله اول به خاطر داشته باشید که خسارات و آسیب در هر درصدی نیازمند افسر و کروکی می باشد. زمانی را تصور کنید که تمامی ماشین‌ها در حال حرکت هستند و ماشینی از عقب با سرعت بالا می آید و به ماشین جلویی برخورد می کند و ماشین بعدی به ماشین جلویی دیگری می زند و به همین منوال ادامه دار می‌شود. هنگام رانندگی باید فاصله ایمن و سرعت قابل قبول مطابق با مکان در نظر گرفته شود و بعد از آن مقصر شناخته می گردد. با این حال فاصله ماشین‌هایی که به یکدیگر خورده‌اند باید سنجیده شود. اگر در مواردی هر اتومبیلی مقصر اتومبیل جلویی خود شناخته گردد موظف است خسارات را پرداخت کند و این راه به دست بیمه شخص ثالث حل می گردد.

2. زمانی که همه ماشین‌ها متوقف شده و ایستاده‌اند : حال زمانی را تصور کنید که ماشین‌ها ایستاده‌اند و شما در پارک یا پشت چراغ قرمز هستید، ماشینی با سرعت به شما برخورد می کند و باعث می شود شما نیز به ماشین های جلویی برخورد کنید و مقصر تصادف زنجیره ای شخصی است که از عقب به شما و ماشین های دیگر برخورد کرده و باید تمامی خسارات  ماشین‌ها را بپردازد.

بیشتر بدانید: ” قانون خسارت افت قیمت خودرو و شرایط دریافت آن

دلایل رویداد تصادفات زنجیره ای

 

مقصر تصادفات زنجیره ای کیست؟ + نحوه دریافت خسارت

 

  • شرایط جاده نیز در تبدیل راننده به یک مقصر تصادف زنجیره ‌ای نقش دارد.
  • راننده‌ای که سرعت بسیار بالایی دارد.
  • زمانی که آب و هوا نامساعد باشد مثلا باران یا برف شدید ببارد.
  • زمانی که راننده حواسش جای دیگری باشد. (درحال خوردن و آشامیدن یا با تلفن همراه مشغول باشد)
  • راننده ای که خیلی نزدیک به راننده جلویی حرکت می‌کند.
  • زمانی که راننده تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر قرار گرفته باشد.

نحوه دریافت خسارت از مقصر تصادفات زنجیره ای

بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث دو بیمه اساسی برای افراد و اتومبیل‌ها به شمار می روند. برای مثال تصادفی که در زمان توقف ماشین‌ها رخ می دهد، همه و همه تقصیر راننده ای است که از عقب زده است. با این حال او نمی تواند خسارت تمامی ماشین‌ها را بپردازد زیرا سقف مالی پوشش بیمه شخص ثالث خیلی کم تر از خسارات می باشد در نظر بگیرید تنها 16 میلیون خسارت را برعهده می گیرد و برخورد به دو الی سه ماشین شاید حدود 50 تا 60 میلیون تومان هزینه خسارت شود. بنابراین مبلغ 16 میلیون به راننده ماشین‌ها تقسیم می گردد و برای باقی خسارات باید به بیمه بدنه خود رجوع کنند البته که بیمه بدنه بعدا به صورت اقساط با شخص مقصر تمامی هزینه‌ها را حساب می کند. برای دریافت خسارت باید مدارک لازم مربوط به بیمه بدنه خود را به بیمه شخص ثالث یا برعکس نیز تحویل دهید تا بتوانید بیشتر خسارت را دریافت کنید و یا یاری گر شما در پرداخت هزینه باشد.

 

حرف آخر

مهم‌ترین بخش در رانندگی داشتن بیمه بدنه است و بعد از آن بیمه شخص ثالث می باشد. این دو بیمه می توانند تا حد بسیار زیادی در هزینه‌ها شما را یاری دهند. تصادفات زنجیره ای یکی دیگر از رویدادهای غیر قابل پیش بینی هستند بنابراین همیشه اول ایمنی را در نظر بگیرید. برای دریافت راهنمایی و مشاوره به صورت رایگان می توانید به سامانه نماینده مراجعه کنید.