همانطور که گفته شد بیمه آتش سوزی دارای 30 پوشش است که یکی از آن ها که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم پوشش شورش و بلوا می باشد. در واقع پوشش شورش و بلوا یکی از ریسک های بیمه ای است که در همه رشته‌های بیمه‌ای وجود دارد که برخی از شرکت‌های بیمه به دلیل فاجعه‌بار بودن و حجم بالای این خسارت ها این نوع پوشش را در نظر می‌گیرد که البته بیشتر شرکت های بیمه این پوشش ها را ارائه نمی دهد. با ما همراه باشید و به خواندن ادامه دهید.

پوشش شورش و بلوا چیست؟

 

 

بر اساس ماده ۳۱ هرگونه اعتصاب، اقدام احتیاطی و اغتشاش و شورش تحت عنوان پوشش شورش و بلوا در بیمه آتش سوزی ارائه می شود. در این صورت با وارد کردن این نوع پوشش و تعهد تبعی بیمه گذار موظف است خسارات وارد شده را متحمل شده و  این اتفاقات را تحت پوشش قرار دهد.

تعهد تبعی «آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، اغتشاش داخلی و اقدامات احتیاطی مقام‌های نظامی و انتظامی» شامل استثنائات زیر است. این استثنائات توسط این پوشش در بیمه آتش سوزی قابل جبران نیست:

 • خساراتی از قبیل تعلیق و تعویق.
 • برخی از خسارات مانند مصادره و توقیف توسط مقامات قانونی.
 • خسارت هایی که به صورت سلب مالکیت ساختمان یا تصرف غیرقانونی ملک باشد.

لازم به ذکر است، بیمه‌گر برای خسارت ناشی از سلب مالکیت موقت یا دائم، نسبت به هر گونه مسئولیت در مقابل بیمه‌گذار در خصوص خسارت فیزیکی وارده به اموال بیمه شده که قبل یا در حین سلب مالکیت موقت رخ داده است، متعهد خواهد بود.

 • خسارت یا مسئولیت‌های تبعی به هر شکل و هرگونه پرداختی بیشتر و فراتر از حد غرامت خسارت فیزیکی مندرج در بیمه‌نامه.

همچنین مطابق این تعهد در بیمه آتش سوزی، هرگونه خسارتی که ناشی از هر یک از اتفاقات زیر(چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم) رخ دهد پوشش  را در بر نخواهد گرفت:

 • جنگ، هجوم، عمل دشمن خارجی، عمل جنگی یا خاصمانه خواه اعلام شده یا نشده باشد) و جنگ داخلی.
 • شورش و اغتشاش‌هائی که جزیی از طغیان عمومی باشد مانند طغیان نظامی، قیام، یاغی‌گری، انقلاب، به دست گرفتن قدرت به وسیله ارتش.
 • عمل هر شخصی از طرف یا در ارتباط با سازمانی خاص در جهت سرنگونی حکومت با استفاده از زور، تروریسم و خشونت.
 •  بیمه گر می تواند در هر زمان پوشش شورش و بلوا را از بیمه نامه خود حذف کند. باید در نظر داشت که بعد از حذف نمودن یا فسخ قرارداد بیمه سریعا باید  البته باید این نکته اتخاذ شود که اگر بیمه گر این تعهد را فسخ نمود باید با پست سفارشی برای آخرین آدرس بیمه گذار اطلاعیه‌ای مبنی بر فسخ این تعهد ارسال نماید. بعد از ارسال اطلاعیه فسخ، بیمه آتش سوزی تنها تا ۷ روز دارای پوشش برای خسارت ناشی از آشوب و بلوا است و در این مدت زمان بیمه گر موظف به بازپرداخت حق بیمه مدت باقی مانده بیمه نامه به صورت روز شمار است. با فسخ این گزینه سایر شروط بیمه آتش سوزی از بین نخواهد رفت و به قوت خود باقی خواهند ماند و فقط در مورد آشوب فسخ خواهد شد.

شرایط ارائه پوشش آشوب یا شورش و بلوا

 • وقتی فردی با افراد دیگر به مختل کردن نظم عمومی مشارکت کنند، بخش به این نوع پوشش اقدام می کند.
 • اغتشاش و بلوا یک خسارت مستقیم است که جزء پوشش قرار می گیرد.
 • با مشخص شدن حدود غرامت و خسارت در مدت زمان بیمه نامه می توان از این پوشش استفاده نمود.

استثنائات در بیمه نامه‌ها

در شرکت های بیمه معمولا استثنائات بسیاری وجود دارد با این حال تمامی پوشش ها از جمله شورش و بلوا را متعهد نمی شوند. مگر این که دارای مجوز باشند و با شرکت توافق شده باشد. استثنائات عبارتند از:

جنبش‌های دسته جمعی، انقلاب یا قیام جنگ، شورش، هجوم، یاغیگری عمل دشمن خارجی، عملیات خصمانه (خواه جنگ اعلام شده یا نشده باشد)، جنگ داخلی، بلوا، اعتصاب کارگران یا تعطیلی کارخانه از طرف کارفرما در مقابله با اعتصاب کارگران، در دست گرفتن قدرت به وسیله قوای نظامی یا از طریق غیر قانونی یا از طرف اشخاصی با سوءنیت که با نام یا با ارتباط با هر گونه تشکیلات سیاسی انجام گیرد.

 • خسارتی هم چون انفجار هسته ای.
 • بعضی خسارات که توسط بیمه گذار (ذی نفع) به صورت عمد به بیمه اضافه شده باشد.
 • خساراتی از قبیل استفاده از روان گردان‌ها و یا مصرف مواد و مشروبات توسط فرد راننده انجام شده باشد.

سوالات متداول

1.بعد از رخداد حادثه فرد بیمه شده چه اقدامی باید کند؟

مدت زمانی که فرد فرصت دارد اعلام شرایط کند 5 روز است و بعد از آن ارائه مدارک لازم جز مهمات است.

2.تعیین حق بیمه به چه صورت است؟

بعد از اقدام به گرفتن بیمه، تمامی هزینه و شرایط را می توانید با شرکت مورد نظر هماهنگ کنید. برای راهنمایی می توانید از سامانه نماینده کمک بگیرید.